Sháníte letenku s nejlepší cenou?

Írán Persepolis (Takht-e Jamšid)

Dovolená Írán Persepolis (Takht-e Jamšid)


Persepolis, také známý jako Takht-e Jamšid, je jedním z nejvýznamnějších a nejkrásnějších historických míst v Íránu. Nachází se v jižní části země, nedaleko města Šíráz, a je považován za skvost a připomínku slavné íránské minulosti.

Persepolis byl postaven v 5. století před naším letopočtem za perského krále Dária I. a jeho nástupců. Toto místo sloužilo jako politické a ceremoniální centrum Achaimenovské říše, jednoho z největších impérií starověku. Persepolis byl navržen tak, aby zaujal a ohromil návštěvníky, a dodnes svou velikostí a nádhernou architekturou působí neskutečně.

Hlavní vstupní brána do Persepolis je známá jako Brána všech národů. Je to monumentální stavba s vysokými sloupy a zdobenými reliéfy, které vyprávějí příběhy starodávných válek a vítězství perských králů. Za branou se nachází impozantní terasy, které sloužily jako platformy pro monumentální paláce, kde se králové setkávali s diplomatickými zástupci a hosty. Paláce jsou bohatě zdobeny sochami, freskami a reliéfy, které představují archetypální perskou královskou moc a bohatství.

Mezi nejznámější paláce v Persepolis patří Apadana, která sloužila jako přijímací hala pro hosty, a Thronsaal krále Dária. Apadana je vyrobená z obrovských mramorových sloupů s vyrytými reliéfními scénami. Thronsaal je jedním z největších a nejlépe zachovaných paláců v Persepolis, s krásně zdobeným stropem a kamenným trůnem, na kterém mohl sedět perský král.

Persepolis je nejen architektonickým zázrakem, ale také důležitým svědectvím historie a kultury starověkého Íránu. Z monumentů a artefaktů na tomto místě jsou patrné umělecké dovednosti a bohatství perských králů. Persepolis je proto zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO a přitahuje tisíce turistů z celého světa každý rok.

Pokud se rozhodnete navštívit Persepolis během své dovolené v Íránu, nezapomeňte si vzít dostatek času pro prohlídku tohoto úžasného místa. Můžete si najmout průvodce, který vám poskytne hlubší porozumění historii a kultuře Persepolis, a zůjemci o archeologii si mohou prohlédnout nedaleké muzeum, kde jsou umístěny nejzajímavější artefakty.

Persepolis je jedním z těch míst, které nezapomenete. Jeho majestátnost a historický význam jsou přímo cítit v každém kameni této starodávné památky. Navštívíte-li Írán, neměli byste si nechat ujít návštěvu tohoto úžasného místa, které vás vrátí do dávných časů a ukáže vám krásu a slávu perské minulosti.


Letenka Írán Persepolis (Takht-e Jamšid)


Persepolis, známá také jako Takht-e Jamšid, je historické místo nacházející se v jihozápadním Íránu. Tato starobylá lokalita, která se nachází v provincii Fars, je považována za jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť Perské říše a je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.

Persepolis byla založena okolo roku 518 př. n. l. perským králem Dareiem I. a řadila se mezi hlavní města Achaemenovské říše. Mnoho generací perských vládců přispělo k rozšíření a zdokonalení této impozantní stavby, která sloužila jako královský palác a centrum ceremoniálních a politických aktivit.

Komplex Persepolis sestává z několika paláců, oltářů a dalších budov, které jsou známé pro svou mimořádnou architekturu a uměleckou výzdobu. Při vstupu do Persepolisu se návštěvníci setkají s monumentálními bránami, které vedou do rozlehlých nádvoří. Na každém nádvoří je řada sloupů, které podpírají velkolepé střechy zdobené pozlacenými reliéfy a freskami.

Jednou z nejznámějších budov v Persepolisu je Apadana, která sloužila jako veřejné město a místo setkávání významných hostů a diplomatů. Apadana měla osm velkých sloupů a její střecha byla zdobena sochami zobrazujícími různé národy, které přišly vzdát hold perskému králi.

Persepolis byla místem, kde se konaly výroční oslavy nouzového festivalu Norúz, perského nového roku. Během těchto oslav přicházeli z různých částí Perské říše vyslanci, spolu s jejich darovými předměty a věnujícím se zde obchodu a politickým jednáním.

Bohužel, v roce 330 př. n. l. byla Persepolis dobyta Alexandrem Velikým a část z ní byla zničena. Celková destrukce tohoto města však byla způsobena především invazí vojsk Alexandrových generálů a následnými přírodními katastrofami. Díky tomu, že byla většina budov a sloupů postavena z hořčíkových vápenců, byla většina z nich zničena a zůstaly pouze trosky.

Přestože je dnes Persepolis částečně ve stavu ruin, tyto zbytky stále poskytují návštěvníkům cenný pohled do minulosti a neuvěřitelnou představivost o kráse a velikosti Perské říše. Mnoho soch, reliéfů a archeologických nálezů bylo přeneseno do Íránského muzea v Teheránu, aby byly chráněny a zpřístupněny veřejnosti.

Persepolis se stala oblíbeným cílem turistů z celého světa, kteří jsou fascinováni bohatou a rozkošně zdobenou perskou kulturou a chechtáním z krásných manželských konceptů. Je to místo, které si zaslouží být navštíveno a obdivováno všemi, kteří hledají pochopení a ohromení nad historií a architekturou starověkých civilizací.


Ubytování Írán Persepolis (Takht-e Jamšid)


Persepolis, také známý jako Takht-e Jamšid, je jednou z nejvýznamnějších historických lokalit Íránu a jedním z největších svědectví starověké perské civilizace. Nachází se v jihozápadní části země, nedaleko města Šíráz. Persepolis je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO od roku 1979 a je často označován jako jedno z divů starověkého světa.

Při návštěvě Persepolisu by nemělo chybět vhodné ubytování. Navzdory tomu, že nedaleké město Šíráz nabízí širokou škálu hotelů, mnoho turistů se rozhodne zůstat v blízkosti samotného Persepolisu, aby měli jednoduchý přístup k této úžasné, historické památce.

Existuje několik možností ubytování v okolí Persepolisu. Například vznikly různé penziony a rodinné domy, které nabízejí příjemné pokoje pro turisty. Tyto pokoje jsou obvykle zařízeny jednoduchým, ale pohodlným nábytkem a vybavením, které pokrývá základní potřeby hostů, jako je teplá voda, toaleta a sprcha.

Další možností je kempování. Na okolních polích nebo ve volné přírodě, jsou k dispozici vyhrazená místa pro turisty, kteří si chtějí vybudovat svůj vlastní tábor. Tato možnost je oblíbená mezi dobrodružnějšími cestovateli, kteří se chtějí ponořit do místní krajiny a zážitků.

Pokud však preferujete luxus a komfort, najdete v okolí také hotely vybavené moderním vybavením a službami. Tyto hotely nabízejí elegantní pokoje, restaurace, bazény a další vybavení, které vám umožní strávit relaxační a pohodlný pobyt po náročné prohlídce Persepolisu.

Bez ohledu na to, jakou možnost ubytování zvolíte, doporučuje se rezervovat si místo předem, zejména v období turistické sezóny. Persepolis je populární turistickou atrakcí a mnoho lidí přijíždí z celého světa, aby si prohlédlo tuto úžasnou historickou lokalitu.

Ubytování v okolí Persepolisu vám umožní nejen pohodlný a bezproblémový přístup k této úžasné památce, ale také vám dá příležitost poznat místní kulturu a životní styl. Můžete ochutnat tradiční íránskou kuchyni, poznat místní obyvatele a prozkoumat okolní krajinu.

Persepolis je místem plným historie a krásy, které stojí za návštěvu. Bydlení v jeho přímém okolí vám umožní prožít úžasnou atmosféru a být blíže k tomuto výjimečnému místu. Ať už si zvolíte penzion, kemp nebo hotel, pobyt v okolí Persepolisu vám zaručeně poskytne nezapomenutelné zážitky.


Počasí Írán Persepolis (Takht-e Jamšid)


Persepolis, známý také jako Takht-e Jamšid, je rozlehlé archeologické naleziště nacházející se v Íránu. Jeho historie se datuje až do starověku, kdy sloužil jako hlavní město Achaemenovské říše. Dnes je Persepolis jednou z nejpopulárnějších turistických atrakcí v zemi.

Írán je známý svými extrémními podnebními podmínkami. Leží v suché anatle sesuvovitá oblasti, která je ovlivněna kontinentálním podnebím, což znamená, že zde dochází k vysokým letním teplotám a nízkým zimním teplotám. To platí i pro oblast Persepolis.

V létě může teplota v Persepolis dosáhnout rekordních hodnot. Průměrná denní teplota v tomto období se pohybuje okolo 35-40 °C, ale může stoupnout až na 45 °C. Teplé a suché podnebí dělá z turistů, kteří navštěvují Persepolis, vyčerpávající zážitek. Je proto důležité nosit lehké a vzdušné oblečení, chodit s dostatečným množstvím vody a vyhýbat se venkovním aktivitám během nejteplejších hodin dne.

Zima v Persepolis je mírná, ale může být chladno, zejména v noci. Průměrná denní teplota se pohybuje okolo 10-15 °C, ale v noci může klesnout až k bodu mrazu. Proto je nutné nosit vhodné vrstvené oblečení, abyste se udrželi teplí. Je také důležité si uvědomit, že během zimních měsíců může být Persepolis pokryt sněhem, což může přidat k jeho malebnosti, ale zároveň také ovlivňuje turistické aktivity.

Jaro a podzim jsou obdobími, kdy je počasí v Persepolis mírnější a přijatelnější pro turisty. Průměrná teplota se pohybuje kolem 20-25 °C, což je ideální pro prohlídku archeologického naleziště. Mírné teploty v kombinaci s nižšími návštěvnostmi v těchto obdobích také umožňují turistům vychutnat si svou návštěvu v klidu.

Celkově lze říci, že počasí v Persepolis je extrémní a vyžaduje vhodné oblečení a připravenost na všech přechodech. Je důležité sledovat předpověď počasí před cestou a adekvátně se připravit na vysoké teploty v létě nebo nízké teploty v zimě. Přesto Persepolis nabízí jedinečnou historickou a kulturní zkušenost, která stojí za to navštívit, ať se počasí vyvíjí jakkoli.


Nejčastější dotazy a odpovědi Írán Persepolis (Takht-e Jamšid)


1. Co je Persepolis?

Persepolis (též nazýván Takht-e Jamšid) je archeologické naleziště v Íránu, které bylo kdysi hlavním městem perské říše. Nachází se asi 60 km severně od města Šíráz.

2. Jak se tam dostanu?

Nejsnadnější cestou, jak se dostat do Persepole, je přes město Šíráz. Do Šírázu se dá dostat letadlem, vlakem nebo autobusem. Poté lze využít taxi nebo pronajmout automobil pro cestu do Persepole.

3. Jaké jsou vstupné do Persepole?

Vstupné do Persepole se liší podle státní příslušnosti návštěvníka. V roce 2021 je vstupné pro cizince 500 000 íránských rialů a pro íránské občany je vstup zdarma.

4. Jaká je nejlepší doba na návštěvu Persepole?

Nejlepší doba na návštěvu je od dubna do října, kdy je počasí teplejší a suché. V letních měsících však může být velmi horko. Navštívit se dá Persepolis po celý rok.

5. Je třeba se obléci nějak zvlášť na návštěvu Persepole?

Je kladena velký důraz na to, jaké oblečení se na návštěvu Persepole obléknete. Ženy by měly mít zakryté ramena a nosit dlouhé kalhoty nebo sukni, muži by měli nosit kalhoty a zakrýt ramena. Doporučuje se také, aby turisté nosili pohodlnou obuv.

6. Jak dlouho trvá prohlídka Persepole?

Prohlídka Persepole může trvat několik hodin, záleží to však na tom, jak důkladně si chcete prohlédnout jednotlivé části. Zhruba tři hodiny prohlídky by měly být dostačující.

7. Lze si v Persepole něco zakoupit?

V Persepole se nachází několik obchodů a stánků s dárky. Turisté zde mohou zakoupit suvenýry jako jsou koberce, tradiční oděvy, keramiku a další suvenýry. Doporučuje se však vyjednávat o ceně, protože původní cena může být někdy až dvojnásobná.

8. Kde můžu najít informace o Persepole?

Informace o Persepole lze najít na mnoha turistických webových stránkách a v průvodcích. Lze také kontaktovat místní cestovní kanceláře, které vám poskytnou nejnovější informace o Persepole a dalších místech v Íránu.


Velké množství spokojených klientů

Nejrozsáhlejší online selekce letenek

Záruka nejnižší ceny

Nejvýhodnější lety do všech koutů světa

Všechny levné letenky do celého světa na jednom webu.

Zjistit letenky